Atrakcje Turystyczne z agro BEAUTUS

Zamek Książ /Schloss Furstenstein/
- perełka Dolnego Śląska, trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Wzniesiony na skalnym cyplu rzeki Pełcznica na wys. ok 400 m npm w XIII w. jako ważne ogniwo zamków obronnych. Swój obecny, oryginalny charakter zawdzięcza rodowi Hochbergów, którzy panowali na zamku od 1509 roku aż do II-giej Wojny Światowej, kiedy to zamek został przejęty przez III Rzeszę prawdopodobnie z przeznaczeniem na główną kwaterę Hitlera.
[ http://www.ksiaz.walbrzych.pl/ ]


Stary Książ
– do niedawna krążyło przekonanie, że są to ruiny wzniesione sztucznie pod koniec XVIII w., z wykorzystaniem oryginalnych, renesansowych elementów, mające stanowić pewien romantyczny zakątek. Jednak ostatnio przeprowadzone badania dowiodły, że już na przełomie X/XI w stał tu gród, a XIII/ XIV w. murowana warownia.
[ http://www.zamkipolskie.com ]


Stadnina Książ (PSO)
– utworzona w roku 1947, zajmuje zabudowania dawnych stajni zamkowych z 1844 r. pełniących swe funkcje do 1936 r. Znajduje się tu się tu unikatowa w skali europejskiej modrzewiowa ujeżdżalnia kryta o pow. 800 m2, wykonana bez użycia gwoździ, niegdyś z kryształowymi lustrami wewnątrz. Obecnie najważniejszą działalnością PSO jest prowadzona tu hodowla koni śląskich.
[ http://www.stadoksiaz.pl ]


Palmiarnia
- jedna z trzech w Polsce, powstała z polecenia księcia pszczyńskiego Hochberga jako prezent dla żony (księżnej Daisy) w latach 1911-1914. Centralną część stanowi 15 metrowy , przeszklony budynek z palmami daktylowymi. Ściany wewnętrzne wyłożone tufem wulkanicznym przywiezionym z Etny. Na dachu mieści się taras widokowy. Na powierzchni ok. 1900 m2 znajduje się ok. 80 gat. roślin.
[ http://www.ksiaz.eu ]


Szczawno Zdrój /Bad Salzbrunn/
– niegdyś słynące z kuracji serwatkowych ( Dworzysko ), z pięknym parkiem, zabytkową Pijalnią Wód Mineralnych (1894r), Teatrem Zdrojowym (1890r), którego sala widowiskowa uważana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu w Polsce oraz budynek tzw. Kursalonu z „Białą Salą”, w którym niegdyś mieszkał Henryk Wieniawski. Jego pobyt został upamiętniony poprzez organizację Międzynarodowego festiwalu Skrzypcowego jego imienia.
[ http://www.szczawno.hb.pl ]


Świdnica, Kościół Pokoju
- stare, kupieckie miasto, niegdyś stolica odrębnego księstwa, w znacznym stopniu zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Kościół Pokoju należy do największych drewnianych budowli religijnych w Europie. Wykonany bez użycia gwoździa. Powstał na mocy Pokoju Westfalskiego, w latach 1656-1658, na planie krzyża greckiego. Wnętrze tego ewangelickiego kościoła wypełnione jest wielokondygnacyjnymi, bogato rzeźbionymi emporami.
[ http://www.kosciolpokoju.pl ]
GÓRY SOWIE z agro BEATUS

To pasmo Sudetów Środkowych, stanowi najstarszy ich fragment. Zbudowane głównie z gnejsów. Mają charakter gór o płaskich, wyrównanych grzbietach, z rozległymi kotlinami śródgórskimi oraz widokowymi przełęczami. Obszar gór zajmuje „ Sowiogórski Park Krajobrazowy” oraz 2 rezerwaty przyrody: „Bukowa Kalenica” i „Góra Chojna”. Najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m). Nazwa gór nie ma nic wspólnego z sowami. Prawdopodobnie pochodzi od Celtów, którzy przybyli na te ziemie w poszukiwaniu złota. W ich języku oznaczała „miejsce, w którym znajduje się coś cennego”.

Wiele tutejszych legend mówi o ukrytych skarbach zbójników grasujących niegdyś w górach, raubiterów mieszkających na zamku Grodno. To właśnie tutaj Hitler postanowił zbudować „podziemne miasto” które do dziś stanowi wielką niewiadomą.


Podziemne sztolnie kompleksu „RIESE”
- ich przeznaczenie do dziś nie jest znane, wciąż pojawiają się nowe informacje. Budowali je Niemcy podczas II Wojny Światowej. Do tego celu wykorzystywali robotników przymusowych głównie z obozu Gross Rosen, którego filie tworzyli w pobliskich miejscowościach. Schowane głęboko pod ziemią miały zapewnić bezpieczeństwo przed alianckimi nalotami. Pochłonęły dziesiątki tys. żyć ludzkich.Zamek Grodno /Kynsburg/
– wzniesiony przez Bolesława Wysokiego w XII/XIII w. na skalnym cyplu góry Chojna (450 m) w Zagórzu Śląskim. Na kompleks zabudowań składają się: renesansowy zamek dolny i gotycko-renesansowy zamek górny z czworoboczną wieża. Całość otoczona murem z miejscowego kamienia. Brama do zamku strzeżona przez dwa sgraffitowe lwy. W zamku jeden z najokazalszych portali renesansowych w budynkach świeckich na Śląsku.


Jezioro Bystrzyckie
– utworzone sztucznie na rzece Bystrzycy, u podnóża Góry Chojna. Zanim powstało jezioro, mieściła się tu mała wieś SCHLESIERTAL (Śląska Dolina) oraz kopalnia srebra. Została zalana prawdopodobnie w 1917 r. Powierzchnia jeziora wynosi 51 ha. Zapora w kształcie łuku wykonana z betonu z licówką kamienną ma 230 m. długości i 39 m. wysokości. Jest trzecią co do wielkości w Sudetach.


„Muchołapka”
- w Górach Sowich prowadzono „najtajniejszy projekt III Rzeszy”. Nosił on nazwę CHRONOS, a jego centralnym elementem było urządzenie o nazwie Die Glock ( DZWON ). Stanowił on niezwykle ważny element układu napędowego, niemal kosmiczne urządzenie. Podczas uruchomienia emitował niebieską poświatę i bardzo silne, zabójcze promieniowanie. W Miłkowie można odnaleźć tzw. muchołapkę, w której zawieszony był tajemniczy Dzwon.
[ http://kodczasu.pl/ ]


Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie
– jej początki sięgają XV w., obecnie nie prowadzi się tu już wydobycia węgla, została natomiast udostępniona do zwiedzania. Poznamy tu tajniki pracy górników, zejdziemy do podziemi, zobaczymy ciekawe maszyny, urządzenia oraz przejedziemy się jedyną chyba w Polsce kolejka podziemną. Do zwiedzania ok 700 m. podziemnych korytarzy.
[ http://www.kopalnia-muzeum.pl ]


Twierdza Srebrnogórska
- „Gibraltar Północy”, zbudowana w XVIII w. nad Przełęczą Srebrną (586), na Fortecznej Górze (686) i Ostrogu (627). Budowana przez 12 lat przez Fryderyka Wielkiego. Strzegła granicy czesko - austriackiej, a w czasie wojny trzymano tu jeńców (oficerów) - OFLAG VII B. Składa się z 6 fortów z centralnie położonym DONJONEM.
[ http://www.forty.pl/ ]


Wieża widokowa na Wielkiej Sowie (1015)
– została wzniesiona na najwyższym szczycie Gór Sowich, jednym z większych węzłów szlaków turystycznych w Sudetach, w 1920 r. i nadano jej imię M. Orłowicza. Wznosi się na wysokość 25 m. W ostatnich latach przeszła gruntowny remont. Czynna tylko w sezonie turystycznym.
[ http://www.kopalnia-muzeum.pl ]
GÓRY CZARNE z agro BEATUS

Góry Czarne stanowią południowo - wschodnią część Gór Wałbrzyskich. Graniczą z Górami Sowimi od południowego wschodu oraz z Górami Suchymi od południowego zachodu. Ich wschodnia część to dość płaski i wyrównany grzbiet, w dużej części zagospodarowany rolniczo. Najwyższe szczyty po tej stronie to zalesione Klasztorzysko (631) oraz Szerzawa (628) z której rozpościera się przepiękna panorama na całą okolicę. Zachodnia część G. Czarnych to grzbiet mocno zróżnicowany o stromych, zalesionych zboczach, graniczący z G. Suchymi i podobnie ukształtowany. W tej części znajduję się najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich: Borowa (853).


Jedlina Zdrój /Bad Charlottenbrunn/
– w 1822r. powstał tu pierwszy na Śląsku dom zdrojowy, pełniący głównie funkcje rozrywkowe. Zasłynęła z wprowadzenia kuracji bazujących na mleku kozim i owczym. W 1874 odsłonięto pierwszy na Śląsku i w Niemczech pomnik Bismarcka. Tutejszy klimat i wody sprzyjają leczeniu narządów ruchu, układu oddechowego, nerwowego i trawiennego.
[ http://www.sudety.it ]


Czarodziejska Góra Relax
- znajduje się w centrum Jedliny Zdrój, dzięki czemu jest zawsze łatwo dostępna. Znajdują się tutaj liczne atrakcje dla spragnionych wrażeń w każdym wieku: letni tor saneczkowy, park linowy, wieża wspinaczkowa, wyciąg narciarski z wypożyczalnią sprzętu, ścieżki spacerowe, oraz mała restauracja.
[www.czarodziejskieliny.pl]


Pałac Jedlinka /Tannhausen/
– zabytkowy kompleks pałacowy z XIX w. wybudowany przez słynnego architekta K. G. Langhansa. Główny korpus wyróżnia czterokolumnowy portyk i spoczywające na kamiennych cokołach lwy. Znajduje się tu jeden z największych w Polsce zbiór almanachów gotajskich. Pomału odzyskuje swą świetność.
[www.jedlinka.pl]


Najdłuższy w Polsce tunel kolejowy
– wydrążony pod Małym Wołowcem ( 720 m. npm) na trasie przejazdu szynobusu Wałbrzych---Jedlina Zdrój---Kłodzko. Składa się z dwóch równoległych tuneli. Pierwszy o długości 1560 m powstał w 1876-1879 r. Drugi, o rekordowej długości 1601 m został wydrążony w 1907- 1912 r. W czasie wojny pełnił rolę schronu dla specjalnych pociągów.
[http://pl.wikipedia.org]


Ruiny zamku Nowy Dwór
– jako jedyny nigdy nie został zdobyty przez najeźdźców. Wzniesiony w XIV w. na Zamkowej Górze (618 m. npm) za panowania Piastów świdnicko- jaworskich skutecznie opierał się napaścią wroga. Stopniowo rozbudowywany i fortyfikowany. Ostatnia przebudowa na pałac renesansowy nastąpiła pod koniec XVI w. W XVII w. został zniszczony przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna, wówczas został opuszczony na zawsze.
[http://www.zamkipolskie.com]


Żeliwna Lipa na Podlesiu
– pomnik ufundowany przez Fryderyk Wilhelm IV, odsłonięty w 1858 r. upamiętniający wydarzenie z dnia 22 lipca 1762 kiedy to Fryderyk Wilhelm przywiązał swojego konia do rosnącej wówczas przed karczmą lipy i sam zaznał odpoczynku w cieniu jej rozłożystych konarów. Na żeliwnym odlewie znajdowała się niegdyś tablica z napisem „Już złamany pień, do którego przywiązałeś swego konia, Fryderyku! Jednak z upływem czasu pamięć nie ginie”.
GÓRY SUCHE z agro BEATUS

Góry Suche - góry te nie bez kozery nazywane są „Drugimi Tartami” lub „Małymi Tartami”. Są stosunkowo niewysokie ale o bardzo stromych zboczach - wysokość względna stożków ~300m. Stanowią najwyższe i największe pasmo Gór Kamiennych, ciągną się wzdłuż granicy czeskiej. Geologicznie G. Suche to kraina wygasłych wulkanów. Zbudowane głównie z melafirów i porfirów wulkanicznych z okresu permu. Przez większą część roku liczne w tych górach dolinki rzeczne i strumienie są suche co jest spowodowane istniejącymi w skałach szczelinami przez które woda jest przepuszczana w głąb podłoża. Najwyższy szczyt to Waligóra (936).


Schronisko „Andrzejówka”
- koniecznie trzeba zobaczyć. Niezwykłe górskie schronisko o przepięknym, bogatym wnętrzu. Przy schronisku wyciągi narciarskie, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, skrzyżowanie licznych szlaków turystycznych. Od lat organizowany jest tutaj „Bieg Gwarków”.
[http://www.zamkipolskie.com]


Drewniany kościół w Rybnicy Leśnej
– p. w. św. Jadwigi stoi na stromym zboczu poniżej którego potok Rybna tworzy tzw. kolano kaptażowe (ostry zakręt rzeki). Kościół pochodzi z 1557 r, kryty jest gontem, otoczony kamiennym murem, w którym znajduje się drewniana wieża (dzwonnica). Ciekawe wnętrze w stylu ludowego renesansu. Strop kasetonowy z motywami maureskowymi. Msza św. w niedziele o godz. 11.00
[http://www.naszesudety.pl]


Sokołowsko /Buttnergrund/
- „Śląskie Davos”, prawdopodobnie pierwszy na świecie „sanatoryjny obiekt leczenia gruźlicy” założony w roku 1853 przez dr Hermana Brehmera na zlecenie Marii von Colom. Obiekt zaczął się rozwijać głównie za sprawą dr Alfreda Sokołowskiego, od którego Sokołowsko bierze swą obecna nazwę. Czasy świetności miejscowości dawno minęły jednak pozostał specyficzny mikroklimat oraz kilka godnych uwagi obiektów.
[ http://sokolowsko.pl ]


Prawosławna cerkiew p. w. św. Pawła w Sokołowsku
– malownicza budowla zwieńczona złotą kopułą z krzyżem, z interesującym wnętrze. Powstała w roku 1900, w parku, pośród drzew, nieopodal stawu. Używana przez ortodoksów do roku 1939. Później służyła jako kostnica, następnie jako mieszkanie. W roku 1996 ponownie staje się świątynią prawosławną.


Sokołowsko
- dom mieszkalny z XVII w. będący przykładem budownictwa sudeckiego. Prawa część to tzw. zrąb pełny- bierwiona ułożone bezpośrednio na sobie tworzą charakterystyczne naroża. Lewa strona młodsza, murowana, z kamiennym, późnobarokowym portalem z 1803 r. Piętro w konstrukcji szkieletowej z charakterystycznie połączonych belek – tzw. pruski mur. Zachowany w bardzo dobrym stanie, na kamiennej podmurówce.


Radosno
– jedna z warowni tworzących system obronny na południowej granicy księstwa świdnicko- jaworskiego, zbudowana przez Bolka I Surowego w XIV w. na wysokim, urwistym wzgórzu. Składała się z kamiennej, cylindrycznej wieży i małego dziedzińca otoczonego palisadą. Do dziś dobrze zachowana jest wieża wys. 9 m., o ścianach grubości do 3.6 m. i wewnętrznej średnicy cylindra 2 m.
[ http://www.zamkipolskie.com ]


Rogowiec (870)
– na szczycie tej stożkowej góry wznosiła się niegdyś niewielka warownia zbudowana ok 1292 r. przez Bolka I. W XIV w. zamek przeszedł na własność Czech, w XV w. został zdewastowany przez Husytów oraz dwukrotnie zajmowany przez raubiterów. W 1483 r. z rozkazu Macieja Korwina został zburzony. Pozostały tylko fragmenty murów. Ze szczytu mamy piękny widok na G. Wałbrzyskie.
[ http://www.zamkipolskie.com ]
CO WARTO ZOBACZYĆ NIECO DALEJ (DO 50 KM)...

KONTAKT - Agro BEATUS

58-330 OLSZYNIEC
ul. Wałbrzyska 3A
tel: +48 74 | 845 33 67
tel.kom.: 0609 431 922

N 50st 43'47,33"
E 16st 22'12,97"